Як говорити з дітьми про коронавірус

1. Тримайте під контролем власні емоції

Перш ніж говорити з дитиною про небезпечне захворювання, переконайтеся, що контролюєте власну тривогу та страх.  Адже діти часто віддзеркалюють емоції батьків.

"Маленькі діти беруть приклад зі своїх батьків, стосовно того як реагувати на незрозумілій їм ситуації. Діти одразу зрозуміють спокійні ви чи стурбовані, й будуть поводитися аналогічно".

Якщо дитина відчує стурбованість батьків, то  гіперболізує небезпеку в своїй уяві.

2. Станьте ініціатором розмови

Не потрібно боятися піднімати цю тему, якщо дитина сама ще не запитувала. Ви можете стати для неї надійним джерелом інформації.  Цій розмові не варто приділяти якоїсь надмірної уваги, можна просто підняти тему під час звичайної бесіди за обіднім столом.

"Хочете ви цього чи ні, але ваша дитина, ймовірно, вже чула про коронавірус по новинах або від однолітків. Саме тому я завжди рекомендую зіграти на випередження. Поговоріть зі своїми дітьми про речі, які можуть налякати, перш ніж вони почують більш страхітливу версію від однолітків.

3. Запитайте, що вони вже знають про коронавірус

Відкриті запитання допоможуть оцінити знання ваших дітей, а також їх емоційний стан.  Заохочуйте малечу висловлювати свої почуття. Проаналізувавши сприйняття дитини, можна визначити, яким чином далі будувати розмову. Крім того, буде можливість підкоригувати дитячі знання, щоб сформувати реалістичне уявлення про ситуацію.

"Зараз багато новин про сезон грипу, мені цікаво, що ти чув про це".

Рекомендуємо повсякчас нагадувати дитині про те, що ви готові її вислухати та відповісти на будь-які запитання.

4. Спілкуйтеся з дитиною правильно

Інформувати дитину потрібно зрозумілою мовою, відповідно до її віку.

Тільки тоді вона зможе зрозуміти проблему та перестати тривожитися.

"Батьки повинні підходити до розмови зі своїми дітьми про коронавірус  по-різному, зважаючи на вік та рівень розвитку. Гарне практичне правило – використовувати тільки ті слова, які ваша дитина вже розуміє".

Діти до 6 років

Дітей до 6 років не потрібно навантажувати зайвими деталями, як назва вірусу або глобальна загроза захворювання – вони ще не готові це усвідомити.

Замість цього поговоріть з дітлахами про мікроби, як люди хворіють, і про те, що ми можемо зробити, щоб залишатися здоровими. Зокрема, можна розповісти, що коронавірус – це родич грипу та застуди. Він любить подорожувати та перестрибувати з однієї долоньки на іншу, щоб сказати: «Привіт!». Не варто заперечувати почуття дитини. Варто сказати, що коли дитина чує про коронавірус, то у неї можуть бути різні почуття: спокій, нервування, цікавість, сум, розгубленість. І це нормально. Дорослі теж так почуваються і навіть вони можуть хвилюватися, коли чують певну інформацію про коронавірус по телевізорі чи в інтернеті. Розкажіть, що коли коронавірус завітає в гості, то може принести з собою підвищену температуру тіла, проблеми з диханням, кашель. Але він залишається у гостях не надовго і майже всі люди одужують! Це схоже на те, коли подряпаєш коліно, а потім подряпина загоюється. Скажіть дитині: «Не варто надто хвилюватися, адже дорослі про тебе подбають, ти в безпеці. Більше того ти теж можеш допомогти: 1) мий руки з милом. При цьому можна наспівувати свою улюблену пісеньку; 2) використовуй засіб для очищення від мікробів та вірусів (антисептик). Нанеси його на руки та почекай доки він висохне, не рухай руками та порахуй до 10 або розкажи віршик. Коли руки висохнуть, можна йти гратися.  Якщо ти будеш все це робити, то коронавірус не прийде до тебе в гості, поки вчені працюють над створенням вакцини. А коли вакцину винайдуть, то коронавірус зможе сказати тобі: «Привіт!», але ти від цього хворіти не будеш».

Також будьте уважні до розмов, які ведете з вашим партнером або дітьми старшого віку, перед малечею.

5. Продемонструйте свою підтримку

Говоріть про проблему стільки, скільки дитині необхідно, щоб відчути себе у безпеці. Вона повинна розуміти, що у будь-який час може прийти до вас із запитаннями, а обов'язок батьків – її захищати. Реагуйте на потреби дитини, підтримуйте та проявляйте свою турботу.

6. Будьте чесними зі своїми дітьми

Коли ваші діти приходять із запитаннями, відповідайте чесно, щоб уникнути плутанини чи непорозумінь.

"Чесність та прозорість є найважливішими.

Тривога процвітає, коли щось приховується.

Якщо у вас немає відповіді, зверніться до джерела, яке, на вашу думку, надає корисну та правдиву інформацію".

Не варто використовувати категоричні фрази, типу "ми всі налякані" або "ми тут нічого не можемо зробити"